Životný štýl

Máte deti v školskom veku? Úloha fyzickej prevencie

Prečo sa oplatí viesť aktívny životný štýl už od útleho veku?

Uľahčuje kontrolu telesnej hmotnosti. Fyzická aktivita má za následok určitý energetický výdaj, ktorý sa v konečnom dôsledku premieta do udržania správnej (odporúčanej) telesnej hmotnosti. Pravidelná fyzická aktivita vám tiež umožňuje udržiavať svalovú hmotu (je to spôsobené tým, že primárne sa spaľuje tukové tkanivo, nie svalové tkanivo). Cvičenie má priaznivý vplyv aj na vzhľad celej postavy.

Priaznivo pôsobí na psychický stav. Nedostatok pohybu je rizikovým faktorom okrem iného pre poruchy spánku a symptómy súvisiace s úzkosťou. Systematické fyzické cvičenie je najefektívnejší a zároveň najlacnejší spôsob udržania správneho psychického stavu. Dôležité je aj to, aby cvičenie pôsobilo proti stresu a psychickej únave. V sociálnej a duševnej sfére pomáha získať mnoho funkcií, ktoré sú v živote každého dospelého veľmi dôležité, sú to: emocionálna rovnováha, duševná sila, schopnosť psychicky sa prispôsobiť meniacim sa situáciám a odolnosť voči stresu. Okrem toho modeluje zmysel pre zodpovednosť, disciplínu, húževnatosť pri prekonávaní ťažkostí, s ktorými sa stretávame, a posilňuje postupné získavanie kultúrnych hodnôt.

Zvyšuje imunitu. Pravidelná, dokonca mierna fyzická aktivita zaisťuje správne fungovanie imunitného systému; Okrem toho znižuje riziko mnohých infekcií.

Má pozitívny vplyv na koncentráciu, pamäť a funkciu mozgu u detí, dospelých a seniorov.

Znižuje riziko cukrovky a inzulínovej rezistencie a uľahčuje ich liečbu ovplyvnením hormonálnej rovnováhy a zvýšením citlivosti tkanív na inzulín.

Znižuje riziko srdcových chorôb a úmrtí spôsobených kardiovaskulárnymi chorobami; fyzické cvičenie vedie k zníženiu hladiny typických rizikových faktorov ochorení obehového systému: znižuje obezitu, znižuje krvný tlak, má pozitívny vplyv na lipidový profil a glukózovú toleranciu, má pozitívny vplyv na koagulačný systém, funkciu endotelu, koncentráciu pohlavných hormónov, zápalové procesy a navyše zvyšuje počet leukocytov, erytrocyty, hemoglobín a kyslíkovú kapacitu krvi a tiež vedie k prispôsobeniu obehového systému cvičeniu.

Pôsobí proti niektorým druhom rakoviny (napr. rakovine hrubého čreva).

Pozitívne pôsobí na kosti, kĺby a svaly, zlepšuje pohyblivosť, kondíciu a pružnosť tela.

Znižuje riziko neurodegeneratívnych ochorení v dospelosti, vrátane Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby.

Pravidelná, mierna aktivita v korelácii so starostlivosťou o regeneráciu organizmu znižuje riziko zranení a pomliaždenín.

Rovnako dobre bude fungovať akýkoľvek druh fyzickej aktivity. Kde môžete začať?

Každodenná činnosť – chodenie do školy, nakupovanie, akákoľvek aktivita sa dá považovať za spôsob, ako sa starať o svoje zdravie. Stačí všade prestať jazdiť autom a ísť s dieťaťom na prechádzku, a ak je vzdialenosť, ktorú treba prejsť, príliš veľká, môžete vystúpiť zo zastávky alebo dvoch skôr (pred cieľom) a prejsť poslednú časť trasy.

Hra – všetky deti sa radi hrajú. Stojí za to to využiť a začať ich presviedčať, aby sa aktívne hrali. Kde začať? Môžete sa s nimi napríklad hrať na schovávačku alebo nahliadnuť. Možností je naozaj veľa. Určite by ste mali svoje dieťa počúvať a poskytnúť mu formy hry, ktoré mu poskytnú najviac zábavy.

Aktívny oddych – voľný čas je skvelou príležitosťou na spoločné trávenie času a starostlivosť o svoju kondíciu a zdravie. Môžete ísť napríklad do lesa na huby alebo do parku na prechádzku. Ak niekto uprednostňuje vodné športy, potom si môžete vybrať bazén alebo spoločný výlet k jazeru (a hrať spolu futbal alebo si tam len zaplávať).

Doplnkové športové aktivity – ak školské hodiny telesnej výchovy dieťaťu nestačia alebo je potrebné ich rozšíriť, stojí za to zvážiť prihlásenie dieťaťa na ďalšie športové aktivity. Vďaka nim budú môcť pracovať na svojej kondícii a všetkých tých nevybavenostiach, ktoré by chceli rýchlo dohnať. Okrem toho tam môžu spoznať nových priateľov a príjemne sa zabaviť. Čo si vybrať? Čo im urobí najväčšie potešenie. Okrem toho stojí za zváženie ich predispozícií a fyzických podmienok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *